Historie dřevěných hraček

Datum: 08.01.2010 Autor: www.web-foto-grafika.org Přečteno: 763
/images/clanky/1262916709_barevnost-2-vlak.jpg

Určitě každý z nás měl v dětství mezi svými hračkami také nějakou dřevěnou jako například kostky, stavebnici nebo pokojíček pro panenky.

Stavebnice
Dřevěné hračky
Vláčkodráhy

Historie dřevěných hraček je stará jako lidstvo samo. Dřevo jako tradiční materiál, který je nezávadný a snadno dostupný byl a stále je ideálním materiálem pro výrobu hraček. Krásně se opracovává a jeho struktura ještě více zdůrazní kouzlo tradičních dřevěných hraček.

Ačkoliv není známé přesné datum, kdy byly vyrobeny první dřevěné hračky, je dostatek důkazů, že staří Egypťané a Řekové pro výrobu hraček dřevo používali. Hračky dětí starých Řeků měly nejčastěji podobu dřevěných koníků a vozů. Možná se při jejich výrobě inspirovali darem Trojského koně.

A tady jsou další významné mezníky v historii dřevěných hraček. První dřevěné puzzle vyrobil kartograf John Spilsbury v roce 1760, jednu ze svých map naplepil na tenkou dřevěnou desku, kterou potom rozřezal na kousky. V Rusku zase vznikly dřevěné panenky, které se vkládaly do sebe, tzn. matrojšky, ve své době zaujaly hlavně královské rodiny ale jejich popularita trvá do dneška. V Anglii ve viktorianském období se zrodily mistrně propracované dřevěné domečky pro panenky. Některé z nich byly doplněné také slonovinou a mramorem, takže vypadaly jako skutečné domy. A co takový slavný Pinocchio! Dřevené loutky byly oblíbené již ve středověku.

Před rokem 1850 byly všechny hračky převážně ručně vyrobené kousky. Téměř v každé domácnosti se našel šikovný dědeček, tatínek, strýc nebo starší sourozenec, který dokázal vyrobit dřevěnou hračku a potěšit tak malého kluka dřevěným koníčkem, píšťalku, vozík a děvčátko pak dřevěnou panenkou v kolébce, pokojíčkem nebo korálky. Postupně se hračkářská výroba se vyvinula ze soustružnictví dřevěných výrobků a přenesla tak do menších dílen, z některých pak vznikly významné hračkářské továrny.

Tvary a vzhled dřevěných hraček se měnily a byly ovlivňované vývojem společnosti a technologií. S rozvojem automobilismu se začaly objevovat dřevěné hračky ve tvaru autíček. Začátek 19. století přinesl stavební boom v Americe a díky němu se také rozšířily dřevěné stavebnice.

Dřevěné hračky jsou ekologické a téměř nezničitelné, v některých rodinách se dědí z generace na generaci. Jejich obliba a popularita u dnešní generace vrůstá.

 

Doporučujeme navštívit

Hubneme cvičením.cz 

Jednoduchý a rychlý způsob, jak na trvalo zhubnout. Rady a tipy jak správně cvičit.  

Stavební rozpočty - Josef Kulda 

Stavební rozpočty a kalkulace staveb vám vytvoří rozpočtář Josef Kulda.

E-shop za skvělou cenu

Profesionální nástroj na správu internetových obchodů. Možnost pronájmu nebo odkoupení e-shopu.

Levná dovolená u moře

Přijďte si vybrat z nabídky více než 150 zemí svojí pohodovou a levnou dovolenou u moře.

Webtown.cz

Vytvoříme pro vás www stránky, eshop nebo systém na míru. To vše za lidové ceny.

Nejnovější články

Firemní identita

Firemní identita neboli Corporate Identity je základní nezaměnitelný vizuální styl firmy nebo společnosti.

Přeměna půdy na obytný prostor

Mnoho majitelů domů uvažuje o přeměně staré půdy využívané pouze jako skladiště na komfortní obytný prostor.

Ortopedická pracovní obuv

Mnoho lidí nemůže nosit standardní bezpečnostní obuv kvůli problémům s chodidly. Aby nemuseli používat drahou, na míru vyrobenou obuv, přichází uvex s produktem uvex motion 3XL.

Rekonstrukce panelových domů

Životnost domů a stavebních materiálů není věčná. Stárnutí a poškození se po určité době týká i panelových domů. Kvalitní rekonstrukcí lze nejen prodloužit životnost budovy, ale i zkvalitnit komfort bydlení.

Ochranná obuv se systémem uvex xenova®

Systém uvex xenova® je vysoce výkonný bezpečnostní systém zcela bez kovů pro ochranu chodila v ochranné obuvi.

Proč vlastně používat CRM systém?

CRM systém je každodenním nepostradatelným pomocníkem, bez kterého se žádná firma v rámci svého životního cyklu dříve nebo později neobejde. Díky CRM systému tak získáte přehlednou centralizovanou databázi, kde můžete...

Marketing nemusíte řešit svépomocí

Marketing je nedílnou součástí každého podnikání. I ti podnikatelé, kteří si myslí, že marketing nepotřebují, se bez něj neobejdou.

Zasklené lodžie zvyšují komfort bydlení

Možnost využívat balkony a lodžie i za nepříznivých povětrnostních podmínek umožnuje jejich zasklení. Zasklením balkonu zvýšíte komfort svého bydlení.

Podpořte nás

Přidejte na vaše stránky ikonku e-článků a podpořte tak kvalitu zdejšího obsahu.

<a href="http://www.e-clanky.cz" title="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma"><img src="http://www.webtown.cz/bannery/banner_88_31.gif" alt="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma" /></a>

e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma

Novinky a Aktuality

Konečně...

23.01.2011 Tak konečne jsme zpracovali všechny čekající články na schválení :) Snad to takhle pujde i v budoucnu

Pomalé schvalování

29.08.2010 Omlouváme se všem, za mezeru ve schvalování článků, jenž je způsobena našim válením se na pláži :). Tento týden dáme vše do pořádku

Soutěž o banner na hlavní stránce

26.08.2009 Připravili jsme pro vás soutěž o umístění banneru na hlavní stránce