Jak správně koupit televizor

Datum: 17.11.2009 Autor: Marek Lecjaks Přečteno: 585
/images/clanky/1258455033_logo.png

OSCOM, s.r.o. je uskupení podnikavých lidí se zájmem v oblasti internetového prodeje. Naším cílem je poskytovat kvalitní služby svým zákazníkům a obchodním partnerům a posouvat hranice kvality online nakupování. OSCOM, neboli Online Shopping Community sídlí v Humpolci, v kraji Vysočina.

Firma OSCOM, s.r.o. vznikla jako dceřinná společnost firmy Elektro Chmelař která byla založena již v roce 1991 a dnes patří mezi významné velkoobchodní dodavatele kompletního sortimentu v oblasti elektro.

Našim zákazníkům nakupujícím na internetu proto nabízíme stejně kvalitní služby a péči jakou poskytujeme v naší maloobchodní prodejně v Humpolci.

Jelikož máme za sebou silnou podporu stabilní společnosti, která je oficiálním distributorem významných světových značek jako jsou PHILIPS, PANASONIC, GRUNDIG, SIEMENS, BOSCH, OSRAM a další věříme, že Vám můžeme nabídnout velice kvalitní a profesionální přístup se kterým budete vždy našimi spokojenými zákazníky.

http://www.electrogate.cz/neopdp-tv-panasonic/
http://www.electrogate.cz/neopdp-tv-panasonic/
http://www.electrogate.cz/neopdp-tv-panasonic/

JAK VYBRAT TELEVIZI

Jakou? Existuje mnoho parametrů, podle kterých by se měla televize vybírat, proto je dobré si nejdříve stanovit, co od nového televizoru očekáváme. Zkusíme se nad tím zamyslet v několika bodech.
Jakou úhlopříčku?

Velikost úhlopříčky by se měla v první řadě odvíjet od velikosti místnosti, respektive od vzdálenosti, ze které ji budeme pozorovat. Zde záleží také na tom, jakou technologii zvolíme.

Obecně platí:

Plazmové televizory - 4x úhlopříčka, takže třeba u TX-P42X10Y s úhlopříčkou 106cm by měla být vzdálenost 4m, z vlastní zkušenosti je to velice dostačující.

LCD televizory - všeobecně se doporučuje 2,5x až 3x úhlopříčka, takže opět příklad. U TX-L37G15E s úhlopříčkou 94cm by měla být umístěna ve vzdálenosti necelých 3m, ale opět ze zkušenosti osobně doporučuji od 2,5m.

NeoPDP plazmové televizory - A nyní pozor, zde je vzorec zcela jiný. Pro televizor s úhlopříčkou 106cm jako TX-P42G10E výrobce doporučuje již vzdálenost od 1,5m, což kupodivu mohu potvrdit, i když jsem tomu sám nevěřil.
HD nebo FULL HD?

Tato otázka a někdy i triky obchodníků je velice záludná. Zákazník neznalý technických dat a technologií si může myslet, že pokud si koupí televizor v rozlišení FULL HD, bude mít „hezčí obraz“ než soused, který má přístroj „pouze“ v HD rozlišení. Pojďme se na tuto otázku podívat blíže. Ačkoli se to zdá jako problém, lze to vyřešit zcela jednoduše. Pokud nejčastěji sledujete pouze TV vysílání, nebo DVD, vůbec nad FULL HD televizí nemusíte přemýšlet, jelikož v současné době není technologie na takové úrovni, aby se dal celoplošně šířit signál ve FULL HD rozlišení a jeho zavedení je hudbou vzdálené budoucnosti. A nyní si možná řeknete, proč tedy všichni výrobci uvádějí na trh televizory s takovým rozlišením? Opět jednoduchá odpověď. Je tu formát BLU-RAY. Takže pokud si opravdu budete chtít vychutnat obraz ve FULL HD a máte či uvažujete o koupi BLU-RAY přístroje, nebo FULL HD kamery zpozorněte! Tato technologie dokáže přenést obraz ve formátu FULL HD a je opravdu na co koukat. Rozdíl je diametrální, vidíte např. jehličí na stromech, chloupky na lidském těle apod. a to nepřeháním a pomíjím možnost zvuku 7.1. V tomto spojení se jedná o excelentní zážitek. Dále pak možnost hrát hry, které vycházejí na BLU-RAY nosičích ve FULL HD třeba pro Playstation3, zde mi každý hráč potvrdí, že vidět pihy na svém hrdinovy je nezapomenutelné.
Design?

Zde je to velice jednoduché, záleží pouze na Vás.
Jaké funkce?

Zde se musíte rozhodnout, co od televizoru vlastně chcete, spíše co jste si ochotni připlatit za případnou výbavu. A chtěl bych upozornit na skutečnost, že v podstatě u „stejné“ televize se nejedná o stokoruny. Při dnešním tempu růstu technologií je opravdu z čeho vybírat. Ať už se jedná o typ reproduktorů, designových úprav, možností nastavení nebo počtu přípojných míst atd., je opravdu na Vás se rozhodnout a důkladně se podívat na možnosti zpříjemňujících buď obsluhu nebo nastavení, nabídku, typ a množství funkcí, který ten či onen přístroj nabízí. Jen malá rada. Popřemýšlejte, zda v budoucnu využijete všechny funkce, které přístroj nabízí, a zbytečně tak nezvyšovali náklady na jeho pořízení.
Jakou značku?

Toto je z mého pohledu jednoduchá otázka. Za prvé, protože píši o značce Panasonic, ale i proto že jsem se několikrát setkal s kamarády, kteří naletěli na nízkou cenu. Řiďte se prosím zdravým rozumem. Nemůžete přece čekat, že například plazmovou televize o stejné úhlopříčce a vybavení koupíte za 20 000 Kč a jinou „stejně kvalitní“ za 15 000 Kč. Zkrátka držte se opravdu osvědčených a kvalitních značek a nyní opravdu nemyslím pouze Panasonic, někdy ušetřené peníze mohou přijít velice draho.
Jak je to se spotřebou?

Zde bych chtěl zbořit jeden velký mýtus, který trvá od příchodu plazmových televizorů, a věčném sporu jejich zastánců či odpůrců. Říkalo se, že plazmy jsou elektrárny apod. Podívejte se ale dnes na jejich spotřebu. LCD má spotřebu např. 120W a plazma bude mít 300W, ale pozor, u LCD je spotřeba 120W stále, na rozdíl od plazmy, kde výrobce udává spotřebu v tzv. špičce (při nejvyšším odběru), kdy je obrazovka zcela bílá. Takže „normální“ plazma má opravdu vyšší spotřebu, ale nikoli o celých 180W. Její spotřeba se pohybuje od 150W a to už není takový rozdíl.
Jaký tuner?

Tady máme na výběr z několika možností.

DVB-T - Tento tuner umožňuje příjem digitálního vysílání, tzn. že nepotřebujete SET TOP BOX.

DVB-T HD - Jako předchozí, umožňuje příjem digitálního vysílání, ale se schopností přijímat tento signál v HD rozlišení, pokud je takový signál vysílán (NOVA HD, ČT1 HD, NOVA SPORT HD, EUROSPORT HD, FILMBOX HD), v drtivé většině se bohužel jedná o placené programy.

DVB-S – Umožňuje také přijímat satelitní vysílání, podmínkou je samozřejmě parabola a aktivační karta některého z poskytovatelů satelitního vysílání.
4:3 nebo 16:9?

V tomto případě bych dnes již zvolil 16:9, jelikož postupně na tento formát přecházejí všichni poskytovatelé digitálního vysílání. Pro zajímavost, dnes se začíná uvažovat o formátu 21:9 jako ideálním pro sledování TV. Na trhu jsou již i přístroje s tímto poměrem.
LCD nebo plazma?

U této otázky je nejvhodnější podívat se fyzicky na obě technologie v provozu, například v nákupním centru a porovnat rozdíly. Opět však platí, že záleží na tom, jak budete chtít televizor využívat. U LCD TV počítejte s větší odezvou, a ne všechny podporují technologii 100Hz na rozdíl od plazmových TV. V praxi to znamená, že při stejné úhlopříčce a 100Hz technologii bude LCD dražší.
Jak je to s jasem a kontrastem?

Odpověď je jednoduchá, nicméně kontrast a jas jsou velice důležité faktory, na které byste se měli podívat. Jedná se v podstatě o toto. Když Vám bude do pokoje svítit sluníčko nebo dokonce přímo na obrazovku, záleží na kontrastu, co nakonec uvidíte. Platí jednoduchá rovnice. Čím vyšší kontrast, jas a dynamický kontrast tím lépe. Nízký jas znamená, že při slunečním svitu neuvidíte z obrazu skoro nic. Pokud bude jas dostatečně vysoký, tak zkrátka slunce přesvítí a můžete si i za slunečního světla vychutnávat svůj oblíbený film. Ale pozor, různí výrobci uvádí v technických parametrech jiné hodnoty a splést se můžete hlavně u kontrastu. V tabulkách technických parametrů se objevují kontrast a dynamický kontrast. Nejlepší řešení je poradit se s odborným prodejcem nebo se opět podívat jak obraz vypadá v reálu. V dnešní době je již samozřejmostí, že solidní prodejce Vám dokáže na základě Vámi poskytnutých informací odborně poradit i bez toho, abyste přístroj viděli v provozu.
Menu?

Takové menu může pěkně znepříjemnit život, při množství nastavení, které mají dnešní televizory. Neovládáte-li některý ze světových jazyků, mělo by být v češtině a dalším kritériem je přehlednost. Opět doporučuji poradit se s prodejcem. U výrobků Panasonic je to trochu jednodušší, protože veškeré výrobky určené pro náš trh jsou v češtině a obsluha je velice jednoduchá. A nyní narážíme na poznámku v úvodu, pozor na tzv. šedý dovoz. Opravdu raději nakupujte u autorizovaných prodejců, kde máte jistotu, že vše bude tak jak má, včetně vyřizování případné reklamace.
Zvuk?

Nejnižším základem by měly být 10W stereo reproduktory, které již dokážou reprodukovat solidní zvuk. Pak už záleží pouze na Vás. Na výběr je škála různých kombinací včetně bambusových membrán apod.
Pozorovací úhel?

I když se to nezdá, je to jeden z parametrů, na který se koukněte. Záleží na tom, kolik diváků se běžně a odkud dívá. U výrobků značky Panasonic je to opět trochu jednodušší, jelikož veškeré televizory umožňují sledování z úhlu až 178°.
Kde koupit?

V dnešní době bych již volil zavedený internetový obchod, vzhledem ke vzrůstající kvalitě prodejců. Ale opět pozor na různé levné firmy bez jakéhokoli zázemí. Ideální stav je internetový obchod podpořený kamennou prodejnou a třeba i velkoobchodem. Není jich mnoho, ale jsou zde. Před nákupem se podívejte na obchodní podmínky a historii firmy. Samozřejmostí je ze zákona možnost vrátit zboží do 14 dnů bez udání důvodů, i když ne všechny firmy toto uvádějí. Ideální je, pokud Vámi vybraný internetový obchod má i některý z certifikátů kvality např. APEK, Heuréka, SOS apod. Potom budete mít jistotu plného servisu, stejně jako v kamenné prodejně, a ještě vám výrobek dovezou až domů a za méně peněz.
Co budeme do TV připojovat?

Počet konektorů mnoho spotřebitelů podceňuje a během krátké chvíle jim mohou nastat nepříjemnosti. Koho by bavilo např. koukat se na DVD, a poté když se rozhodnete zahrát Vaši oblíbenou hru, budete muset vstát, vytáhnout kabel od DVD a zastrčit kabel od herní konzole, protože v dalším konektoru je již zapojen satelit. Proto doporučuji se opravdu dobře zamyslet, co budeme do televizoru zapojovat a podívat se, kolik a jaké možnosti připojení daný výrobek nabízí. Standardem by měl být také HDMI a PC vstup včetně slotu na SDHC kartu na prohlížení fotografií.

 

Doporučujeme navštívit

Hubneme cvičením.cz 

Jednoduchý a rychlý způsob, jak na trvalo zhubnout. Rady a tipy jak správně cvičit.  

Stavební rozpočty - Josef Kulda 

Stavební rozpočty a kalkulace staveb vám vytvoří rozpočtář Josef Kulda.

E-shop za skvělou cenu

Profesionální nástroj na správu internetových obchodů. Možnost pronájmu nebo odkoupení e-shopu.

Levná dovolená u moře

Přijďte si vybrat z nabídky více než 150 zemí svojí pohodovou a levnou dovolenou u moře.

Webtown.cz

Vytvoříme pro vás www stránky, eshop nebo systém na míru. To vše za lidové ceny.

Nejnovější články

Co je to vizuální marketing?

marketing je obor, který se zaměřuje na vše, co vnímáme očima a jak to ovlivňuje naše rozhodování a vnímání značek. Zahrnuje různé prvky, jako jsou internetové stránky, firemní loga, polepy aut, firemní stejnokroje a další...

Zateplení domu přináší výhody

Přestože hlavním cílem zateplení domu je finanční úspora za vytápění, zateplování domu nabízí celou řadu výhod, které přesahují pouhou úsporu nákladů na energie.

Rukavice odolné proti propíchnutí

Rukavice ThornArmor® 3092 se vyznačují vynikající odolností s úrovní ochrany proti proříznutí F. Vysoké odolnosti proti proříznutí a propíchnutí je dosaženo díky značkovému materiálu SuperFabric®. Jedná se o exkluzivní...

Klady a zápory plastových oken

Plastová okna mají řadu výhod i nevýhod. Tak jako v ostatních oborech nové technologie a lepší materiály postupně nevýhody snižují. Mezi hlavní výhody plastových okem patří nižší pořizovací náklady a snadná údržba.

Chraňte své oči kvalitními brýlemi

Jedním z nejdůležitějších lidských smyslů je zrak. Každý by měl své oči maximálně chránit zejména ochrannými brýlemi. Zrak mohou poškodit odletující pevné částice, prach, kyseliny, záření, a to i záření sluneční.

Výhody internetové reklamy

Internetová reklama má velký dosah a velkou výhodou je možnost přesného zacílení na potenciální zákazníky. Reklamu lze směřovat na konkrétní část trhu například dle zájmu, dle bydliště, věku a také podle produktů, které...

Pozor na vlhkost ve stavebních konstrukcích

Mnohé stavební materiály jsou pórovité, a tudíž mohou obsahovat vlhkost. Jedná se o přirozený jev. Pokud vlhkost nepřesáhne určitou hranici, nejedná se o závadu.

Udržitelné ochranné rukavice Bamboo TwinFlex® D xg

Protiřezné rukavice Bamboo TwinFlex® D xg propojují udržitelnost a high-tech technologii pro větší ochranu a pohodlí při nošení. Jedná se o ochranné rukavice odolné proti proříznutí stupně D s přírodním bambusovým vláknem.

Podpořte nás

Přidejte na vaše stránky ikonku e-článků a podpořte tak kvalitu zdejšího obsahu.

<a href="http://www.e-clanky.cz" title="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma"><img src="http://www.webtown.cz/bannery/banner_88_31.gif" alt="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma" /></a>

e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma

Novinky a Aktuality

Konečně...

23.01.2011 Tak konečne jsme zpracovali všechny čekající články na schválení :) Snad to takhle pujde i v budoucnu

Pomalé schvalování

29.08.2010 Omlouváme se všem, za mezeru ve schvalování článků, jenž je způsobena našim válením se na pláži :). Tento týden dáme vše do pořádku

Soutěž o banner na hlavní stránce

26.08.2009 Připravili jsme pro vás soutěž o umístění banneru na hlavní stránce