44,81 % návštěv odejde z průměrného webu po navštívení jediné stránky

Datum: 21.10.2009 Autor: Michal Prouza Přečteno: 841

Praha 19. října 2009 – 44,81 % návštěv zhlédne na průměrném českém webu jenom jedinou stránku. Zjistila to internetová reklamní agentura RobertNemec.com (www.robertnemec.com) na základě studie 53 webů. Výzkum proběhl v období od 1. 1. 2009 do 1. 8. 2009. Průměrná návštěvnost sledovaných webů byla 2,5 milionu návštěv měsíčně.

RobertNemec.com


Praha 19. října 2009 – 44,81 % návštěv zhlédne na průměrném českém webu jenom jedinou stránku. Zjistila to internetová reklamní agentura RobertNemec.com (www.robertnemec.com) na základě studie 53 webů. Výzkum proběhl v období od 1. 1. 2009 do 1. 8. 2009. Průměrná návštěvnost sledovaných webů byla 2,5 milionu návštěv měsíčně.

„Majitel webu většinou chce, aby si návštěvník něco objednal. Nebo například v případě internetového magazínu je zase záměrem nalákat na více článků se zobrazenou reklamou. Ve všech případech je ale cílem, aby si návštěvník prohlédl více stránek. Pokud se ale takřka polovina návštěvníků ihned otočí a odchází pryč, svědčí to o nevhodně vytvořených stránkách.,“ vysvětluje Robert Němec, ředitel agentury RobertNemec.com.

V zahraničí je přitom tato tzv. míra opuštění (anglicky „bounce rate“, česky někdy i „poměr návratů“) nižší. Studie analytika Anila Batry říká, že v USA je průměrná míra opuštění 40,58 %.
Výsledky studie

Weby byly rozděleny do dvou skupin. První skupinou jsou weby generující poptávky, kde je možnost si něco objednat. Druhou skupinou jsou weby, které tuto možnost neposkytují a jejich cíl je poskytovat informace nebo pobavit.

Průměrná míra opuštění u webů generujících poptávky je 45,15 %, kde u všech byla míra vyšší než 30 %. „Zejména u e-shopů je zarážející hodnota míra opuštění 50,54 %. Více jak polovina návštěvníků opouští webové stránky ihned po příchodu. To značí velký prostor pro optimalizaci jak marketingových kampaní, tak vlastního webu,“ podotýká Němec. „Přivádí-li např. takovéto návštěvníky reklama, měla by být vypnuta a značně se ušetří,“ vysvětluje dále.

U webů, které mají za cíl informovat a pobavit, je průměrná hodnota míry opuštění 50,15 %. Nejvýraznější hodnoty jsou v oborech farmacie a zpravodajství.

„Ve farmacii vysvětlujeme tento jev často nevhodně upravenou webovou prezentací, která odrazuje od dalšího procházení. Případně také návštěvníci přichází na konkrétní stránku (např. informace o léku) a poté odcházejí,“ komentuje výsledky studie analytička agentury RobertNemec.com Klára Boháčková.

Ve zpravodajství návštěvník přijde na hlavní stránku, podívá se na seznam událostí a dál klikne, jen pokud jej něco zaujme. Druhým případem je, stejně jako ve farmacii, stav, kdy návštěvník přijde přímo na konkrétní článek (např. z vyhledávače, z Facebooku nebo mu jej někdo pošle e-mailem odkaz) a poté odchází.

Další části studie se zabývají vztahem míry opuštění a hlavní a nejčastější vstupní stránky webu a vlivu média (přirozené a placené odkazy) na míru opuštění.

Závěr studie pak srovnává hodnoty míry opuštění v ČR a v USA (viz http://webova-analytika.robertnemec.com/prumerny-bounce-rate-zahranici/).

V USA je až na kategorii B2C prodej míra opuštění až o 16 procentních bodů nižší než v ČR. „V Česku weby mnohem méně lákají k dalšímu procházení,“ komentuje výzkum Němec. V ČR jsou totiž weby dosud daleko méně optimalizované.

V případě zájmu o podrobnější výsledky nebo kontakt s předním americkým analytikem Anilem Batrou nás prosím kontaktujte.

O RobertNemec.com

RobertNemec.com (www.robertnemec.com) je přední česká internetová agentura založená v roce 2001. Zaměřuje se na zvyšování efektivity podnikání na internetu. Mezi její klienty patří např. DATART, T-mobile, Orange SK, Pfizer, Mountfield, CzechInvest, Merck/MSD, Ministerstvo zahraničních věcí, České radiokomunikace, FujiFilm, AAA AUTO a desítky dalších.

 

Doporučujeme navštívit

Hubneme cvičením.cz 

Jednoduchý a rychlý způsob, jak na trvalo zhubnout. Rady a tipy jak správně cvičit.  

Stavební rozpočty - Josef Kulda 

Stavební rozpočty a kalkulace staveb vám vytvoří rozpočtář Josef Kulda.

E-shop za skvělou cenu

Profesionální nástroj na správu internetových obchodů. Možnost pronájmu nebo odkoupení e-shopu.

Levná dovolená u moře

Přijďte si vybrat z nabídky více než 150 zemí svojí pohodovou a levnou dovolenou u moře.

Webtown.cz

Vytvoříme pro vás www stránky, eshop nebo systém na míru. To vše za lidové ceny.

Nejnovější články

Firemní identita

Firemní identita neboli Corporate Identity je základní nezaměnitelný vizuální styl firmy nebo společnosti.

Přeměna půdy na obytný prostor

Mnoho majitelů domů uvažuje o přeměně staré půdy využívané pouze jako skladiště na komfortní obytný prostor.

Ortopedická pracovní obuv

Mnoho lidí nemůže nosit standardní bezpečnostní obuv kvůli problémům s chodidly. Aby nemuseli používat drahou, na míru vyrobenou obuv, přichází uvex s produktem uvex motion 3XL.

Rekonstrukce panelových domů

Životnost domů a stavebních materiálů není věčná. Stárnutí a poškození se po určité době týká i panelových domů. Kvalitní rekonstrukcí lze nejen prodloužit životnost budovy, ale i zkvalitnit komfort bydlení.

Ochranná obuv se systémem uvex xenova®

Systém uvex xenova® je vysoce výkonný bezpečnostní systém zcela bez kovů pro ochranu chodila v ochranné obuvi.

Proč vlastně používat CRM systém?

CRM systém je každodenním nepostradatelným pomocníkem, bez kterého se žádná firma v rámci svého životního cyklu dříve nebo později neobejde. Díky CRM systému tak získáte přehlednou centralizovanou databázi, kde můžete...

Marketing nemusíte řešit svépomocí

Marketing je nedílnou součástí každého podnikání. I ti podnikatelé, kteří si myslí, že marketing nepotřebují, se bez něj neobejdou.

Zasklené lodžie zvyšují komfort bydlení

Možnost využívat balkony a lodžie i za nepříznivých povětrnostních podmínek umožnuje jejich zasklení. Zasklením balkonu zvýšíte komfort svého bydlení.

Podpořte nás

Přidejte na vaše stránky ikonku e-článků a podpořte tak kvalitu zdejšího obsahu.

<a href="http://www.e-clanky.cz" title="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma"><img src="http://www.webtown.cz/bannery/banner_88_31.gif" alt="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma" /></a>

e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma

Novinky a Aktuality

Konečně...

23.01.2011 Tak konečne jsme zpracovali všechny čekající články na schválení :) Snad to takhle pujde i v budoucnu

Pomalé schvalování

29.08.2010 Omlouváme se všem, za mezeru ve schvalování článků, jenž je způsobena našim válením se na pláži :). Tento týden dáme vše do pořádku

Soutěž o banner na hlavní stránce

26.08.2009 Připravili jsme pro vás soutěž o umístění banneru na hlavní stránce