Proč je tak důležité mrkání?

Datum: 19.10.2009 Autor: Vlastimil Vavru Přečteno: 1160
/images/clanky/1255981112_istock_000008587594xsmall.jpg

Mrkání je krátce trvající rychlý pohyb víček, který má reflexní a spontánní původ. Kontaktní čočky vyvolávají při nasazování, vyjmutí a jiné manipulaci tzv. reflexní mrkání (případně při podráždění prachem, větrem, prudkým světlem).

kontaktní čočky
kontaktní čočky avaira
odborná poradna

Mrkání má více účelů

Roztírá slzný film a pomáhá při jeho výměně, odstraňuje nečistoty. Spolu s lysozymem a relativně nízkou teplotou slzného filmu tak mrkání chrání oko před záněty spojivek.

Průměrná frekvence mrkání

Udává se přibližně 5 až 15 mrknutí za minutu. 1 mrknutí trvá přibližně 0,2 až 0,3 sec. Mezi muži a ženami nebyl zjištěný výrazný rozdíl. Ženy užívající hormonální antikoncepci mrkají s frekvencí asi o třetinu vyšší. Příčina není doposud známa.
Na spontánní mrkání působí i tzv. break-up time (čas od posledního mrknutí do roztržení slzného filmu). Čím je nižší, tím pacient do jisté míry častěji mrká. Tak předchází roztržení slzného filmu.
Při vyšetření předního segmentu oka se určuje také frekvence mrkání klienta, což je údaj důležitý pro zvolení správného typu kontaktních čoček. Někteří klienti mohou mít problémy s udržováním dostatečného množství slzného filmu v důsledku nedostatečného mrkání.
Dodnes neexistují jednoznačné důkazy o tom, že by kontaktní čočky ovlivňovaly frekvenci spontánního mrkání. Případné zvýšení frekvence se spíše připisuje reflexnímu dráždění rohovky, obzvlášť při nošení PMMA kontaktních čoček. Zvýšení tedy není trvalé – po vyjmutí kontaktní čočky se znovu vrátí do normálu.

Kontaktní čočky a mrkání

Jak již bylo řečeno výše, kontaktní čočky vyvolávají při nasazování, vyjmutí a jiné manipulaci tzv. reflexní mrkání. Brání stíracímu efektu víček a také pravděpodobně zvyšují povrchovou teplotu rohovky. Oční sekret velice dobře adheruje k povrchu hydrogelové kontaktní čočky. Během mrkání víčka přitlačují kontaktní čočku, ostré vidění vzniká, když čočková paměť působí návrat ke strmější, ale nedeformované ploše. Při neúplném či nepravidelném mrkání, kdy kontaktní čočka vysychá, vzniká nepravidelný ohyb kontaktní čočky.

Výměna slzného filmu

Na povrchu oka se nachází množství nežádoucích částic, např. odumřelé buňky, hleny, bílkoviny a mikroorganizmy. Ze znečištěného prostředí se k nim ještě přidávají oxidy železa, prach, písek, smog a jiné drobné částice. Problémy nastanou, když se dostanou za kontaktní čočku, kde stagnuje slzný film. Zvýší se tím riziko toxických, zánětlivých a alergických procesů rohovky. Díky mrkání se tyto částice zpoza kontaktní čočky vyplavují procesem známým jako výměna slz, přičemž se s novými slzami dostávají za kontaktní čočku i nové částice.
Denní nošení korneálních čoček se vyznačuje velkou výměnou slz – cca 10 – 17 % při každém mrknutí. Naproti měkkým kontaktním čočkám je to veliký rozdíl, výměna slz je zde jen cca 1 %. To je také jeden z důvodů, proč je nutná kontrola pohybu kontaktní čočky na oku po její aplikaci. Příliš malý pohyb může vést ke stagnaci postlentikulárniho slzného filmu.

Problémy se stagnací slz u prodlouženého či kontinuálního nošení kontaktních čoček

Vyskytují se typicky u pacientů, kteří v kontaktních čočkách přespávají. Během spánku je značně znemožněna výměna slz. Postupně se vyplavuje vodná vrstva slzného filmu, hlenová vrstva se zahušťuje a dochází k adheraci kontaktní čočky k rohovce. Za normálních okolností se tento stav po probuzení samovolně upraví. S počátkem mrkání přichází za kontaktní čočku nový příval slz a kontaktní čočka se uvolní. Pokud se tak nestane, postačí jemná manipulace prstem přes zavřené víčko. Výzkumy ukázaly, že částice, přítomné za kontaktní čočkou těsně před spaním, byly objeveny ráno po probuzení. Jejich nebezpečí spočívá v tom, že mohou vyvolat alergické, zánětlivé a toxické reakce. Je tedy logické, že spaní v měkkých kontaktních čočkách je rizikovější. Ani po probuzení nemusí být zahájena dostatečná výměna slz, což může vyústit až v rohovkový vřed. Klientům kontaktních čoček při prodlouženém či kontinuálním nošení je tedy doporučováno kvůli hromadění buněčného detritu na oku tzv. vynucené mrkání, a to co nejdříve po probuzení.

 

Doporučujeme navštívit

Hubneme cvičením.cz 

Jednoduchý a rychlý způsob, jak na trvalo zhubnout. Rady a tipy jak správně cvičit.  

Stavební rozpočty - Josef Kulda 

Stavební rozpočty a kalkulace staveb vám vytvoří rozpočtář Josef Kulda.

E-shop za skvělou cenu

Profesionální nástroj na správu internetových obchodů. Možnost pronájmu nebo odkoupení e-shopu.

Levná dovolená u moře

Přijďte si vybrat z nabídky více než 150 zemí svojí pohodovou a levnou dovolenou u moře.

Webtown.cz

Vytvoříme pro vás www stránky, eshop nebo systém na míru. To vše za lidové ceny.

Nejnovější články

Dobré PR je konkurenční výhodou

Každá firma se snaží o co nejlepší image. Úkolem public relations (PR) je budování dobrého jména firmy.

Pomůžeme vám minimalizovat energetické ztráty vašeho domu

Zejména u starších domů díky jejich nedokonalé konstrukci dochází k velkým energetickým ztrátám. Kde je situace nejhorší a úniky jsou největší, pomůže odhalit termografie budovy pomocí kvalitní termokamery.

Kvalita povrstvení zorníků je pro ochranné brýle zásadní

Ochranné pracovní brýle musí maximálně chránit zrak a zajišťovat ideální výhled za každé situace. Zamlžené, poškrábané nebo znečištěné zorníky znesnadňují výkon práce a výrazně zvyšují riziko úrazu během pracovní...

Mýtus o půjčkách se zástavou nemovitostí

Chcete půjčku, kde nejsou poplatky předem? Tak naše nebankovní půjčka je zcela bez poplatků předem. Nemusíte se obávat poplatků. Požádejte si o půjčku ihned

Máte webové stránky opravdu kvalitní?

Internet umožňuje mnoho způsobů, jak svou firmu prezentovat a jak upozornit na sebe a na nabízené produkty či služby. Jedním ze základních způsobů prezentace firmy jsou webové stránky. Web může na první pohled zaujmout nebo...

Zateplení a hydroizolace plochých střech

Majitelé starších domů s plochou střechou musí často řešit řadu problémů nejen se špatnou hydroizolací, ale i problémy s tepelnou izolací. <br /> <br />

Brýle s ochranou proti zamlžení vhodné ke sterilizaci

Je běžným standardem, že uvex dodává na trh ochranné pracovní brýle s polakováním proti zamlžení. V současné době, kdy je kladen vysoký důraz na ochranu před virovým nebezpečím, se ve vývojovém středisku uvex podařilo...

Jaká je souvislost mezi inzercí na internetu a získáváním zpětných odkazů pro váš web?

Každá firma chce, aby se její web zobrazoval ve vyhledávačích na předních pozicích. Pořadí výsledků vyhledávání závisí zejména na počtu a kvalitě zpětných odkazů webové stránky.

Podpořte nás

Přidejte na vaše stránky ikonku e-článků a podpořte tak kvalitu zdejšího obsahu.

<a href="http://www.e-clanky.cz" title="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma"><img src="http://www.webtown.cz/bannery/banner_88_31.gif" alt="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma" /></a>

e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma

Novinky a Aktuality

Konečně...

23.01.2011 Tak konečne jsme zpracovali všechny čekající články na schválení :) Snad to takhle pujde i v budoucnu

Pomalé schvalování

29.08.2010 Omlouváme se všem, za mezeru ve schvalování článků, jenž je způsobena našim válením se na pláži :). Tento týden dáme vše do pořádku

Soutěž o banner na hlavní stránce

26.08.2009 Připravili jsme pro vás soutěž o umístění banneru na hlavní stránce