Cesta z krize – Finanční a hospodářské krizi pod kůži

Datum: 01.10.2009 Autor: Vít Šafránek Přečteno: 711

Webový portál Cesta z krize má za cíl nabídnout ucelený pohled na současnou hospodářskou krizi. Náš web je pro všechny koho zajímají peníze, monetární politika, inflace, nezaměstnanost, prostě cokoliv, co s hospodářskou krizí souvisí.

www.cestazkrize.cz - Finanční a hospodářská krize
www.cestazkrize.cz - Komplementární měna
www.cestazkrize.cz - Bernard Lietaer a Budoucnost peněz

Cesta z krize - Finanční krize

Starší z nás si jistě vzpomenou na to, že na bankovkách bývala natištěna důležitá věta: „Tato bankovka je kryta zlatem“. Čemu bránil zlatý standard je nasnadě. Nemohly se libovolně tisknout peníze, aniž by se zvyšovala hodnota zlatého pokladu. A zlatý poklad nelze zvyšovat tempem několika procent ročně. Kdybychom v Kristově době půjčili jednu jedinou zlatou minci na 4% úrok, dnes by musela být veliká přibližně jako planeta země....

Cesta z krize - Komplementární měna I. část – Úvod (link)

Jak už bylo řečeno, peníze jsou FIAT měna. Jsou zatížené úrokem, což znamená že je potřeba aby byly v oběhu a produkovaly hodnoty na splacení těchto úroků. V případě krizí jako je tato, však dochází k opaku. Peníze si začínají lidé držet doma, protože je tu jistý stupeň nedůvěry v bankovní sektor. Peníze je ale potřeba dostat zpět do oběhu o což se nyní snaží banky nabízením poměrně vysokým úročením i na běžných účtech bez výpovědní lhůty.

Díky tomu, že svoje vydělané peníze lidé neposílají zpět do oběhu, ale drží si je ekonomiku zásadně brzdí. Peníze tedy díky zažitým zvykům neplní úlohu potřebnou k ekonomickému oživení. Naopak. Tím se ale dostáváme k zásadní otázce. Jsou peníze tím nejvhodnějším platebním prostředkem? Ovlivňují peníze ekonomiku pozitivně nebo negativně?

Cesta z krize o ekonomovi Bernardu Lietaerovi.

Bernard Lietaer se narodil v roce 1942 v Belgii. Během své kariéry vystřídal mnoho zajímavých zaměstnání. Mimo jiné pracoval jako centrální bankéř v Belgii, podílel se na projektování a zavádění evropské měnové jednotky ECU, předchůdce jednotné evropské měny. V letech 1987 – 1991 získal ocenění nejvýznamnější světový obchodník s měnami.

V roce 2001 napsal knihu „Budoucnost peněz“, která předpovídá dnešní finanční krizi. Kniha představuje ucelený a promyšlený pohled na současný peněžní systém a v podstatě z něj vyplývá, že se lidstvo v současné době ocitlo na křižovatce. Je jen na nás, kterou cestu si vybereme. Jestli tu, která bude vést k prosperitě, nebo ke globálnímu peněžnímu krachu a ztrátě hodnot na kterých lidstvo stojí.

 

Doporučujeme navštívit

Hubneme cvičením.cz 

Jednoduchý a rychlý způsob, jak na trvalo zhubnout. Rady a tipy jak správně cvičit.  

Stavební rozpočty - Josef Kulda 

Stavební rozpočty a kalkulace staveb vám vytvoří rozpočtář Josef Kulda.

E-shop za skvělou cenu

Profesionální nástroj na správu internetových obchodů. Možnost pronájmu nebo odkoupení e-shopu.

Levná dovolená u moře

Přijďte si vybrat z nabídky více než 150 zemí svojí pohodovou a levnou dovolenou u moře.

Webtown.cz

Vytvoříme pro vás www stránky, eshop nebo systém na míru. To vše za lidové ceny.

Nejnovější články

Firemní identita

Firemní identita neboli Corporate Identity je základní nezaměnitelný vizuální styl firmy nebo společnosti.

Přeměna půdy na obytný prostor

Mnoho majitelů domů uvažuje o přeměně staré půdy využívané pouze jako skladiště na komfortní obytný prostor.

Ortopedická pracovní obuv

Mnoho lidí nemůže nosit standardní bezpečnostní obuv kvůli problémům s chodidly. Aby nemuseli používat drahou, na míru vyrobenou obuv, přichází uvex s produktem uvex motion 3XL.

Rekonstrukce panelových domů

Životnost domů a stavebních materiálů není věčná. Stárnutí a poškození se po určité době týká i panelových domů. Kvalitní rekonstrukcí lze nejen prodloužit životnost budovy, ale i zkvalitnit komfort bydlení.

Ochranná obuv se systémem uvex xenova®

Systém uvex xenova® je vysoce výkonný bezpečnostní systém zcela bez kovů pro ochranu chodila v ochranné obuvi.

Proč vlastně používat CRM systém?

CRM systém je každodenním nepostradatelným pomocníkem, bez kterého se žádná firma v rámci svého životního cyklu dříve nebo později neobejde. Díky CRM systému tak získáte přehlednou centralizovanou databázi, kde můžete...

Marketing nemusíte řešit svépomocí

Marketing je nedílnou součástí každého podnikání. I ti podnikatelé, kteří si myslí, že marketing nepotřebují, se bez něj neobejdou.

Zasklené lodžie zvyšují komfort bydlení

Možnost využívat balkony a lodžie i za nepříznivých povětrnostních podmínek umožnuje jejich zasklení. Zasklením balkonu zvýšíte komfort svého bydlení.

Podpořte nás

Přidejte na vaše stránky ikonku e-článků a podpořte tak kvalitu zdejšího obsahu.

<a href="http://www.e-clanky.cz" title="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma"><img src="http://www.webtown.cz/bannery/banner_88_31.gif" alt="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma" /></a>

e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma

Novinky a Aktuality

Konečně...

23.01.2011 Tak konečne jsme zpracovali všechny čekající články na schválení :) Snad to takhle pujde i v budoucnu

Pomalé schvalování

29.08.2010 Omlouváme se všem, za mezeru ve schvalování článků, jenž je způsobena našim válením se na pláži :). Tento týden dáme vše do pořádku

Soutěž o banner na hlavní stránce

26.08.2009 Připravili jsme pro vás soutěž o umístění banneru na hlavní stránce