Petržel

Datum: 27.04.2016 Autor: Šárka Zajíčková Přečteno: 924

Petržel je velmi oblíbenou bylinkou, která dokáže každému jídlu dodat specifickou chuť. Kromě skvělé chuti má i pozitivní účinky na naše zdraví. Navíc skvěle vypadá na talíři, když s ní ozdobíte polévku, brambory nebo třeba chléb s máslem.
V minulosti byla petržel používána nejen v kuchyni, ale také pro své léčivé účinky jako bylinka. Staří Řekové vyráběli z petrželky věnec a oceňovali jím vítěze sportovních klání. Díky obsahu silic (myristicin, limonen, eugenol, alfa-thujen) působí petržel preventivně proti rakovině. Vysoké množství flavonoidů má zase antioxidační účinky. Petržel obsahuje vitamin C a to dokonce ještě ve větším množství než má pomeranč! Céčko je důležité pro správnou funkci imunitního systému, mladý vzhled pokožky a také pro zdravé klouby. Lutein a zeaxantin zase podporují zrak a pomáhají tělu neutralizovat škodlivé účinky UV záření. Petržel je velmi bohatá také na chlorofyl, který čistí krev a pomáhá tvořit nové červené krvinky. Díky všem těmto látkám zlepšuje petržel okysličování buněk a tím i léčebné mechanismy našeho těla. Petrželka obsahuje hodně kyseliny listové, která je důležitá pro těhotné ženy i pro čerstvé maminky. Kyselina listová redukuje úroveň homocysteinu, který má za následek časté záněty, které jsou spojené s degenerací mozku a kardiovaskulárními onemocněními. Petrželka působí silně močopudně, čistí ledviny, zlepšuje jejich funkci a dokonce i snižuje krevní tlak. Díky tomu, že zvyšuje vylučování moči, vylučuje i odpadní látky a působí proti otokům a celulitidě. Podle babských rad se doporučuje pít šťávu z petržele během porodu, aby se stimulovali děložní stahy. Tato šťáva pomáhá i ke zlepšení stavu pleti a vlasů. Díky tomu, že petržel redukuje záněty v těle, působí i na redukci astmatických záchvatů, alergií a bronchitidy. Vysoké množství chlorofylu zlepšuje náš dech a tělesný pach. Chlorofyl totiž způsobuje, že se bakterie zodpovědné za tělesné pachy tak nemnoží. Pokud si například chcete vychutnat česnek nebo cibuli, přidejte si k tomu trochu petrželky – nebudete litovat. Petržel má velmi uvolňující, protikřečové a protizánětlivé účinky. Pravidelné pojídání petržele může upravit i nepravidelnou menstruaci. Zlepšuje i prokrvení pohlavních orgánů a díky tomu je považována za afrodiziakum.

Doporučujeme navštívit

Hubneme cvičením.cz 

Jednoduchý a rychlý způsob, jak na trvalo zhubnout. Rady a tipy jak správně cvičit.  

Stavební rozpočty - Josef Kulda 

Stavební rozpočty a kalkulace staveb vám vytvoří rozpočtář Josef Kulda.

E-shop za skvělou cenu

Profesionální nástroj na správu internetových obchodů. Možnost pronájmu nebo odkoupení e-shopu.

Levná dovolená u moře

Přijďte si vybrat z nabídky více než 150 zemí svojí pohodovou a levnou dovolenou u moře.

Webtown.cz

Vytvoříme pro vás www stránky, eshop nebo systém na míru. To vše za lidové ceny.

Nejnovější články

Firemní identita

Firemní identita neboli Corporate Identity je základní nezaměnitelný vizuální styl firmy nebo společnosti.

Přeměna půdy na obytný prostor

Mnoho majitelů domů uvažuje o přeměně staré půdy využívané pouze jako skladiště na komfortní obytný prostor.

Ortopedická pracovní obuv

Mnoho lidí nemůže nosit standardní bezpečnostní obuv kvůli problémům s chodidly. Aby nemuseli používat drahou, na míru vyrobenou obuv, přichází uvex s produktem uvex motion 3XL.

Rekonstrukce panelových domů

Životnost domů a stavebních materiálů není věčná. Stárnutí a poškození se po určité době týká i panelových domů. Kvalitní rekonstrukcí lze nejen prodloužit životnost budovy, ale i zkvalitnit komfort bydlení.

Ochranná obuv se systémem uvex xenova®

Systém uvex xenova® je vysoce výkonný bezpečnostní systém zcela bez kovů pro ochranu chodila v ochranné obuvi.

Proč vlastně používat CRM systém?

CRM systém je každodenním nepostradatelným pomocníkem, bez kterého se žádná firma v rámci svého životního cyklu dříve nebo později neobejde. Díky CRM systému tak získáte přehlednou centralizovanou databázi, kde můžete...

Marketing nemusíte řešit svépomocí

Marketing je nedílnou součástí každého podnikání. I ti podnikatelé, kteří si myslí, že marketing nepotřebují, se bez něj neobejdou.

Zasklené lodžie zvyšují komfort bydlení

Možnost využívat balkony a lodžie i za nepříznivých povětrnostních podmínek umožnuje jejich zasklení. Zasklením balkonu zvýšíte komfort svého bydlení.

Podpořte nás

Přidejte na vaše stránky ikonku e-článků a podpořte tak kvalitu zdejšího obsahu.

<a href="http://www.e-clanky.cz" title="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma"><img src="http://www.webtown.cz/bannery/banner_88_31.gif" alt="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma" /></a>

e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma

Novinky a Aktuality

Konečně...

23.01.2011 Tak konečne jsme zpracovali všechny čekající články na schválení :) Snad to takhle pujde i v budoucnu

Pomalé schvalování

29.08.2010 Omlouváme se všem, za mezeru ve schvalování článků, jenž je způsobena našim válením se na pláži :). Tento týden dáme vše do pořádku

Soutěž o banner na hlavní stránce

26.08.2009 Připravili jsme pro vás soutěž o umístění banneru na hlavní stránce