Jak správně napsat životopis?

Datum: 21.05.2015 Autor: Jaroslav Šulc Přečteno: 1039

Kvalitně sepsaný strukturovaný životopis je prvním předpokladem pro získání odpovídající práce.
1. Buďte struční, věcní a vyvarujte se gramatických chyb.2. Dle průzkumů by měl mít životopis 2 strany, u absolventů jednu. Životopis si po sobě několikrát přečtěte nebo si ho nechte zkontrolovat.3. Kontaktní údaje musí být aktuální a formální.4. Do hlavičky uveďte své kontaktní údaje. Nesmí chybět soukromé telefonní číslo a emailová adresa. Vyvarujte se neformálních emailových adres typu machr83@ nebo kocicka20@. Pokud máte takovýto typ emailu, založte si nový seriózní.5. Vzdělání - do této rubriky nepatří informace o úspěšném absolvování základní školy, proto ji vynechte. Soustřeďte se na nejvyšší dosažené vzdělání. Napište název školy, obor studia, získaný titul, rok dokončení. Poté uveďte ostatní absolvované formy studia. Pokud jste ještě na škole, uveďte předpokládanou dobu jejího zakončení.6. Uveďte všechny profesní zkušenosti i projekty, na kterých jste se podíleli.

Měli byste psát chronologicky od současnosti do minulosti. U dovedností a znalostí zahrňte i absolvované kurzy a certifikáty. Všude napište odkdy dokdy, přesný název zaměstnavatele, kurzu či rekvalifikace, jméno vzdělávací instituce, město. Sem také patří informace o tom, zda máte řidičský průkaz, jak ovládáte počítač (včetně konkrétních programů), případně další dovednosti.7. U jazykových znalostí napište, nakolik daný jazyk ovládáte. Rozlišují se tři základní stupně: pasivní, slovem a písmem, aktivní komunikace, odborná terminologie.

Podle personalistů pro správný životopis platí jedno pravidlo: pokud si ho přečte někdo, kdo vás nezná, měl by z něho poznat, co umíte.8. Pište v 1. osobě. Dle průzkumů bývají CV ve třetí osobě negativně hodnocena.9. Přiložte Vaši fotografii. Většina zaměstnavatelů a personalistů to hodnotí pozitivně a na základě vizuálního podnětu jste pro ně lépe zapamatovatelní.

Dbejte ovšem na výběr. Fotografie by měla mít pasový formát a být umístěna v pravém horním rohu životopisu. Fotografie z dovolené nebo party jsou v tomto případě pasé, i když Vám to na nich sluší.10. Přidejte informace o tom, jak trávíte volný čas.

Obzvlášť pokud máte zálibu, která nějak souvisí s oborem, ve kterém hledáte práci, je důležité tuto skutečnost uvést. Vyvarujte se obecných koníčků typu četba, domácí zvířata apod. Pokud čtete odbornou literaturu z oboru uveďte to konkrétně, ale to, že čtete červenou knihovnu nikoho nezajímá.11. Uškodit vám mohou časté změny zaměstnání. Pokud máte k fluktuaci pádné důvody, uveďte je nebo raději některé pracovní zkušenosti vynechte.Pište pravdu a buďte soudní.

Nikdy v životopisu nelžete, buďte soudní v jazykových a počítačových dovednostech, mohou si Vás později u pohovoru přezkoušet.Přidejte reference.Na konec životopisu se hodí kontakty na bývalé nadřízené či kolegy, kteří o Vás mohou poskytnou pozitivní reference. Je dobré se s nimi předem domluvit.Na internetu naleznete spousty šablon strukturovaných životopisů, nebojte se z nich vyjít, abyste nezapomněli uvést některé důležité údaje.

Doporučujeme navštívit

Hubneme cvičením.cz 

Jednoduchý a rychlý způsob, jak na trvalo zhubnout. Rady a tipy jak správně cvičit.  

Stavební rozpočty - Josef Kulda 

Stavební rozpočty a kalkulace staveb vám vytvoří rozpočtář Josef Kulda.

E-shop za skvělou cenu

Profesionální nástroj na správu internetových obchodů. Možnost pronájmu nebo odkoupení e-shopu.

Levná dovolená u moře

Přijďte si vybrat z nabídky více než 150 zemí svojí pohodovou a levnou dovolenou u moře.

Webtown.cz

Vytvoříme pro vás www stránky, eshop nebo systém na míru. To vše za lidové ceny.

Nejnovější články

Firemní identita

Firemní identita neboli Corporate Identity je základní nezaměnitelný vizuální styl firmy nebo společnosti.

Přeměna půdy na obytný prostor

Mnoho majitelů domů uvažuje o přeměně staré půdy využívané pouze jako skladiště na komfortní obytný prostor.

Ortopedická pracovní obuv

Mnoho lidí nemůže nosit standardní bezpečnostní obuv kvůli problémům s chodidly. Aby nemuseli používat drahou, na míru vyrobenou obuv, přichází uvex s produktem uvex motion 3XL.

Rekonstrukce panelových domů

Životnost domů a stavebních materiálů není věčná. Stárnutí a poškození se po určité době týká i panelových domů. Kvalitní rekonstrukcí lze nejen prodloužit životnost budovy, ale i zkvalitnit komfort bydlení.

Ochranná obuv se systémem uvex xenova®

Systém uvex xenova® je vysoce výkonný bezpečnostní systém zcela bez kovů pro ochranu chodila v ochranné obuvi.

Proč vlastně používat CRM systém?

CRM systém je každodenním nepostradatelným pomocníkem, bez kterého se žádná firma v rámci svého životního cyklu dříve nebo později neobejde. Díky CRM systému tak získáte přehlednou centralizovanou databázi, kde můžete...

Marketing nemusíte řešit svépomocí

Marketing je nedílnou součástí každého podnikání. I ti podnikatelé, kteří si myslí, že marketing nepotřebují, se bez něj neobejdou.

Zasklené lodžie zvyšují komfort bydlení

Možnost využívat balkony a lodžie i za nepříznivých povětrnostních podmínek umožnuje jejich zasklení. Zasklením balkonu zvýšíte komfort svého bydlení.

Podpořte nás

Přidejte na vaše stránky ikonku e-článků a podpořte tak kvalitu zdejšího obsahu.

<a href="http://www.e-clanky.cz" title="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma"><img src="http://www.webtown.cz/bannery/banner_88_31.gif" alt="e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma" /></a>

e-články.cz - kvalitní zpětné odkazy zdarma

Novinky a Aktuality

Konečně...

23.01.2011 Tak konečne jsme zpracovali všechny čekající články na schválení :) Snad to takhle pujde i v budoucnu

Pomalé schvalování

29.08.2010 Omlouváme se všem, za mezeru ve schvalování článků, jenž je způsobena našim válením se na pláži :). Tento týden dáme vše do pořádku

Soutěž o banner na hlavní stránce

26.08.2009 Připravili jsme pro vás soutěž o umístění banneru na hlavní stránce